SALEZJANIE - PARAFIA ŚW. JÓZEFA W PRZEMYŚLU

SPOTKANIA ZE SZTUKĄ

Pierwsze w nowym roku kalendarzowym spotkania ze sztuką przewidziane są na 19 stycznia. Proponuję następującą zapowiedź: Nowy rok kalendarzowy rozpoczyna uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki. W ciągu roku w Kościele obchodzimy wiele innych Świąt Maryjnych. Odzwierciedleniu świąt Maryjnych w sztuce polskiej poświęcone będzie kolejne spotkanie ze sztuką religijną przygotowane przez dr Martę Trojanowską z przemyskiego Towarzystwa Miłośników Sztuki Sakralnej. Serdecznie zapraszamy w poniedziałek, 19 stycznia o godzinie 19.00 do sali Św. Cecylii.

W poniedziałek, 15 grudnia o godzinie 19.00 zapraszamy do sali św. Cecylii na kolejne spotkanie ze sztuką religijną. Tematem będą wizerunki Matki Bożej – głównie ikony – ukazujące w symboliczny sposób oczekiwanie Maryi na narodzenie Wcielonego Słowa. Spotkanie przygotowała dr Marta Trojanowska z przemyskiego Towarzystwa Miłośników Sztuki Sakralnej.

W poniedziałek miesiąca, 24 listopada w ramach wieczornych spotkań ze sztuką religijną o godzinie 19.00 zapraszamy do sali Św. Cecylii na wykład : Ikona Matki Bożej Częstochowskiej i inne ikony maryjne w kościołach polskich. Będzie to rozwinięcie tematu zaprezentowanego przed miesiącem. Spotkanie przygotowała dr Marta Trojanowska z Towarzystwa Miłośników Sztuki Sakralnej. Serdecznie zapraszamy.

Od 20 października wznawiamy poniedziałkowe wieczorne spotkania ze sztuką religijną. Odbywać się one będą w każdy trzeci poniedziałek miesiąca od października do maja. Zapraszamy na godzinę 19.00 do sali Św. Cecylii w podziemiach naszego kościoła. Cały obecny cykl poświęcony będzie wizerunkom Matki Bożej, ich miejscu w świątyniach Wschodu i Zachodu i w chrześcijańskiej duchowości. Tematem pierwszego spotkania będzie obraz Matki Bożej HODEGETRII z Jasnej Góry i inne wizerunki w tym typie ikonograficznym. Spotkania, jak w latach ubiegłych przygotowała dr Marta Trojanowska z Towarzystwa Miłośników Sztuki Sakralnej, a każde z nich połączone będzie z prezentacją multimedialną.

W poniedziałek, 19 maja o godzinie 19.00 Towarzystwo Miłośników Sztuki Sakralnej i dr Marta Trojanowska zapraszają do sali Św. Cecylii na ostatnie spotkanie ze sztuką religijną z cyklu "Nasi święci patroni od A do Z". Przedstawione zostaną wizerunki świętych o imionach zaczynających się na litery od T do Z.

W poniedziałek 5 maja o godz. 1900 w sali Św. Cecylii, zapraszamy na kolejne spotkanie ze sztuką religijną prowadzone przez Panią dr Martę Trojanowską. Będzie to przedostatnie w tym cyklu spotkania ze sztuką religijną. Przedstawione zostaną wizerunki Świętych Kościoła od litery R do T. Serdecznie zapraszamy.

Spotkania ze sztuką - 7 kwietnia

W poniedziałek 24 marca podczas wieczornego spotkania ze sztuką religijną w cyklu Nasi święci patroni od A do Z zostaną przedstawione wizerunki świętych Kościoła o imionach na literę M. Zapraszamy na godzinę 19.00 do sali Św. Cecylii.

W poniedziałek, 10 marca o godz. 19.00 zapraszamy do sali Św. Cecylii na kolejne spotkanie ze sztuką religijną przygotowane przez dr Martę Trojanowską z Towarzystwa Miłośników Sztuki Sakralnej. W cyklu "Nasi święci patroni od A do Z" zostaną przedstawione wizerunki świętych na literę "K".

Towarzystwo Miłośników sztuki Sakralnej i dr Marta Trojanowska zapraszają w poniedziałek 10 lutego na godz. 19.00 do sali św. Cecylii na kolejne spotkanie ze sztuką religijną poświęcone wizerunkom Świętych Kościoła. Zostaną na nim zaprezentowane między innymi wizerunki świętych Janów.

W poniedziałek, 27 stycznia kolejne spotkanie ze sztuką religijną poświęcone wizerunkom Świętych Kościoła. W imieniu Towarzystwa Miłośników Sztuki Sakralnej i Marty Trojanowskiej zapraszamy na godz. 19. 00 do sali Św. Cecylii.

W poniedziałek, 13 stycznia o godzinie 19.00, po przerwie świątecznej, w sali Św. Cecylii wznowione zostaną wieczorne spotkania ze sztuką religijną przygotowane przez Martę Trojanowską z Towarzystwa Miłośników Sztuki Sakralnej. W cyklu "Nasi święci Patroni od A do Z" zaprezentowane będą wizerunki świętych od litery F. Każde spotkanie jest odrębną całością; zapraszamy również osoby, które nie mogły uczestniczyć we wcześniejszych wykładach.

Towarzystwo Miłośników Sztuki Sakralnej i Marta Trojanowska zapraszają o godz. 19.00 w dniu 16 grudnia 2013 roku do sali Św. Cecylii na wieczorne spotkania ze sztuką religijną. Będzie kontynuowany cykl dotyczący ikonografii Świętych Kościoła i przedstawione kolejne wizerunki Świętych.

Trzeba też rozważyć możliwość przerwania spotkań na czas trwania wizyty duszpasterskiej, czyli na koniec grudnia i styczeń. Na pewno i Księża będą wtedy w terenie (kłopot z udostępnieniem sprzętu i sali) i część osób będzie oczekiwała na nich w domu i nie będzie mogła przyjść. Nie wiem, czy Ksiądz podobnie myśli.

Towarzystwo Miłośników Sztuki Sakralnej i Marta Trojanowska zapraszają na wieczorne spotkania ze sztuką religijną do sali Św. Cecylii. O godzinie 19.00 w poniedziałek 2 grudnia zostaną zaprezentowane kolejne wizerunki Świętych Kościoła w całorocznym cyklu "Nasi Święci Patroni od A do Z".


Po przerwie - od 18 listopada, wznawiamy poniedziałkowe wieczorne spotkania ze sztuką religijną. W tym roku kilka spotkań poświęconych będzie wizerunkom Świętych Kościoła. Przedstawienia te - ważne elementy naszej chrześcijańskiej tożsamości - znajdują się zarówno w sławnych muzeach, jaki i w pobliskich kościołach, przydrożnych kapliczkach i naszych modlitewnikach. Warto je lepiej poznać i zrozumieć.

W poniedziałek, 18 listopada godzinie 19.00 zapraszamy na pierwsze spotkanie z cyklu "Nasi Święci Patroni od A do Z". Zaprezentowanych zostanie kilkadziesiąt wizerunków (imiona świętych od litery A do litery E) autorstwa znanych i mniej znanych twórców. W imieniu dr Marty Trojanowskiej i przemyskiego Towarzystwa Miłośników Sztuki Sakralnej - serdecznie zapraszamy do sali w podziemiach naszego kościoła.

Transmisja on-line

Kamera on-lineZobacz więcej →