SALEZJANIE - PARAFIA ŚW. JÓZEFA W PRZEMYŚLU

Aktualności

← PoprzednieNastępne →

Obraz_42x60_sw_Jozef (4).jpg

ZACHĘCAMY do przyjęcie w rodzinie Świętego Józefa w obrazie. Obraz mogą przyjąć również rodziny spoza naszej parafii.

19 marca 2021 r. o godz. 18.00

Msza św. odpustowa pod przewodnictwem

Księdza Arcybiskupa Adama Szala, Metropolity Przemyskiego

Podczas Mszy św.:

     • zawierzenie parafii Świętemu Józefowi
     • poświęcenie obrazu Świętego Józefa
     • rozpoczęcie nawiedzenia rodzin parafii

Drodzy Parafianie

Pragnę wprowadzić świętego Józefa do każdej rodziny naszej Parafii. Święty Józef jest patronem wszystkich rodzin w Polsce i na świecie, tym bardziej w naszej parafii.

Przyjmijcie świętego Józefa, który przyniesie Jezusa do Waszej rodziny. Siostra Łucja widziała świętego Józefa, który wraz z Jezusem błogosławił. Oto jej relacja: „Kiedy Nasza Pani znikła w nieskończonej odległości firmamentu, zobaczyliśmy po stronie słońca świętego Józefa z Dzieciątkiem Jezus i Naszą Dobrą Panią ubraną w bieli, w płaszczu niebieskim. Zdawało się, że święty Józef z Dzieciątkiem błogosławi świat ruchami ręki na kształt krzyża”.

Przyjęcie Wizerunku powinno odbyć się tak, jakby przyjmowano samego świętego Józefa. Należy przygotować pięknie miejsce intronizacji. Nakryć stół białym obrusem czy serwetą, zapalić świece, udekorować otoczenie kwiatami.

Termin przyjęcia Obrazu zależy od każdego z Was. Od 1 marca będzie możliwość wybrania dogodnego terminu i zapisania się w zakrystii czy też kancelarii parafialnej.

Zachęcam, aby Nawiedzenie poprzedzić trzydniową modlitwą w domu lub w kościele przychodząc na Mszę św. lub adorację. W domu lub kościele można wspólnie odmówić różaniec, litanię lub inną modlitwę.

Wraz z Obrazem będzie przekazywane Pismo św. i Modlitewnik do św. Józefa.

Gorąco pragnę, aby Obraz świętego Józefa nawiedził poszczególne rodziny. W ten sposób chciałbym ukazać Wam jak wielkiego mamy Patrona - skarb do końca nieodkryty i niedoceniony. Ciągle jest zbyt mała świadomość potęgi działania świętego Józefa, zwłaszcza wśród swoich. W czasie Mszy św. wieczornych będziemy poprzez słowo poznawali jeszcze bardziej świętego Józefa, Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny.

Święty Józef objawiając się na przełomie wieku XX i XXI powiedział: „Ja jestem także przy Was, bo jestem wszędzie tam, gdzie jest Jezus i Maryja i czuwam nad Wami. Moje serce jest także Filarem Prawdy – to jest serce pełne opiekuńczości, bo pragnę opiekować się Wami, tak jak opiekowałem się Jezusem i Maryją, ale to Wy, drogie dzieci, musicie przyjść do Mojego Przeczystego Serca i otworzyć Wasze serca na działanie Miłości.”

Żywię nadzieję, że w czasie Peregrynacji otworzycie drzwi swoich domostw dla Jezusa, którego w Znaku Obrazu przynosi święty Józef.

Niech święty Józef oręduje za nami, abyśmy wszyscy osiągnęli Niebo.

Oddany w św. Janie Bosko

ks. Bogdan Nowak

 

 

Program Nawiedzenia w rodzinie:

 • W dniu przyjęcia Obrazu przychodzimy do kościoła na Mszę św. o godz. 18.00 podczas której będziemy modlili się w intencji rodzin przyjmujących Obraz św. Józefa.
 • Po Mszy św. kapłan błogosławi przyjmujących i przekazuje Obraz rodzinie.
 • W domu po ustawieniu Obrazu i Księgi Pisma Świę­tego na przygotowanym wcześniej domowym ołtarzu wszyscy obecni klękają, a głowa rodziny prowadzi modlitwę na powitanie Ob­razu.
 • Czuwanie przed Obrazem. Wspólnie lub indywidualnie można odmówić różaniec, litanię do św. Józefa czy inne modlitwy z modlitewnika, według uznania.
 • O godz. 21.00 w czasie Apelu Jasnogórskiego można połączyć się (przez Radio Fara, Radio Maryja, telewizję Trwam lub internet) z kaplicą jasnogórską.
 • Modlitwy poranne.
 • Modlitwy w ciągu dnia (Anioł Pański, czytanie Pisma św.).
 • Na zakończenie odmawiamy akt oddania, zawierzenia i poświęcenia rodziny św. Józefowi.
 • Obraz odnosimy do kościoła następnego dnia przed godz. 18.00.
 • W kościele dokonujemy wpisu do Parafialnej Księgi Zawierzenia św. Józefowi.
 •  

Powitania obrazu

Ewangelia: Łk 2, 1-14

Modlitwa na przywitanie:

Słowa Ewangelii, której wysłuchaliśmy, wprowadzają nas w ten szczególny czas łaski. Święty Józefie, tak jak kiedyś przybyłeś do Betlejem, tak dzisiaj przychodzisz do naszej parafii. Przybywasz jak zawsze z Maryją, Twoją małżonką, noszącą pod sercem Jezusa, Emanuela, Boga z nami. Oby i w naszej wspólnocie parafialnej, w naszych rodzinach dokonał się cud tamtej betlejemskiej nocy. Oby każdy z nas, przyjąwszy Jezusa do oczyszczonego serca mógł powiedzieć: Dziecię nam się narodziło, Syn został nam dany, On jest: Przedziwnym Doradcą, Bogiem Mocnym, Odwiecznym Ojcem, Księciem Pokoju. Wielkie będzie Jego panowanie  w pokoju bez granic, odtąd i na wieki. Zazdrosna miłość Pana Zastępów tego dokonała (por. Iz9, 5-6). Takie są nasze pragnienia, takie są nasze oczekiwania, taka jest nasza prośba jaką kornie zanosimy do Twoich stóp.

Ufamy, że zechcesz wsłuchać się w to, co mówią nasze serca, aby zaradzić naszym potrzebom i trudnościom, z którymi nie dajemy sobie rady. Chcesz z nami rozmawiać, tak jak rozmawiałeś z Maryją, Twoją małżonką, w trudnych dla Was chwilach, kiedy zostaliście bez dachu nad głową i środków do życia. Umocnij nas mądrością Twojej wiary w tym, czego nie rozumiemy. Pokrzep naszą nadzieję, gdy ona w nas słabnie. Osłoń w nas płomień miłości, który chciałyby zgasić życiowe nawałnice.

Pragniemy, aby w czasie Twej obecności nasze serca odbudowały zaufanie pokładane w Bogu. Pozwól, aby naszą siłą i umocnieniem była modlitwa psalmów, którą Ty zanosiłeś do Boga będąc w trudnościach i doświadczeniach.

W chwilach lęku i ciemności spraw, byśmy z Tobą powtarzali: Pan jest światłem i zbawieniem moim: kogóż mam się lękać? Pan obrońcą mojego życia: przed kim mam się trwożyć? (Ps27, 1).

W chwilach próby naszej wiary spraw, byśmy za Tobą mówili Bogu: Ku Tobie, Panie, wznoszę moją duszę, Tobie ufam: niech nie doznam zawodu (Ps25, 1-2).

W chwilach szczęścia i radości spraw, byśmy z Tobą powtarzali: Chcę chwalić Pana, jak długo żyć będę; chcę śpiewać Bogu mojemu, póki będę istniał (Ps146, 2).

Józefie, Mężu wielkiego zawierzenia, niech to spotkanie zaowocuje w nas taką decyzją, jaką Ty podjąłeś wobec Bożych tajemnic: Zbudziwszy się ze snu, Józef uczynił tak, jak mu polecił anioł Pański (Mt1, 24).

Prosimy Cię o to przez miłość, jaką obdarzałeś Maryję i Jezusa. Który żyje i króluje, Bóg, przez wszystkie wieki wieków. Amen

 

 

Koronka ku czci Świętego Józefa

Na krzyżyku:

Pozdrawiam Cię, święty Józe0fie, łaski Bożej pełen, błogosławiony jesteś między mężami i błogosławiony owoc żywota najczystszej Oblubienicy Twojej, Jezus.

Święty Józefie, Piastunie Dzieciątka Jezus i Oblubieńcze Niepokalanej Dziewicy, módl się za nami grzesznymi teraz i w godzinę śmierci naszej. Amen.

Na dużych paciorkach:

Jezu, Maryjo, Józefie święty, Wam oddaje serce, ciało i duszę moją.

Jezu, Maryjo, Józefie święty, bądźcie ze mną przy skonaniu.

Jezu, Maryjo, Józefie święty, niech przy Was w pokoju Bogu ducha oddam

Na małych paciorkach:

Święty Józefie, Przyjacielu Serca Jezusowego, módl się za nami.

Na zakończenie:

Pod Twoją obronę uciekamy się, święty Józefie, przybrany Ojcze wcielonego Syna Bożego. Naszymi prośbami racz nie gardzić w potrzebach naszych, ale od wszelakich złych przygód racz nas zawsze wybawiać, Ojcze chwalebny i błogosławiony. Opiekunie nasz, Patronie nasz, Pocieszycielu nasz. Z Jezusem nas pojednaj, Jezusowi nas polecaj, Jezusowi nas oddawaj.

K. Módl się za nami Święty Józefie,

W. Abyśmy się stali godnymi obietnic Chrystusowych.

K. Módlmy się:

Prosimy Cię, Panie, abyśmy wsparci zasługami Świętego Józef, Oblubieńca Przenajświętszej Rodzicielki Twojej, za Jego przyczyną i wstawiennictwem otrzymali to, czego prośbami własnymi uzyskać nie możemy.

Który żyjesz i królujesz na wieki wieków.

K. Niech będzie błogosławione imię świętego Józefa.

W. Teraz i na wieki.

AKT ZAWIERZENIA RODZINY ŚWIĘTEMU JÓZEFOWI

Wypowiada mąż:

Józefie, synu Dawida, nie bój się wziąć do siebie Maryi, twej Małżonki; albowiem z Ducha Świętego jest to, co się w Niej poczęło (Mt 1,20). Święty Józefie, kiedy stanąłeś wobec tajemnicy dziewiczego poczęcia Syna Bożego w łonie Twej Małżonki Maryi, postanowiłeś ją potajemnie oddalić. Wówczas usłyszałeś: Nie bój się wziąć do siebie Maryi, albowiem z Ducha Świętego jest to, co się w Niej poczęło. Dzisiaj, kiedy stoimy przed Tobą, którego symbolizuje ta święta ikona, serca nasze także wołają do Ciebie w pokornej prośbie: nie bój się i nas przygarnąć do siebie, albowiem z Ducha Świętego jest to, co się w nas dokonało. Czas Twoich nawiedzin jest błogosławieństwem dla naszych rodzin, dla całej naszej parafii, bo uczysz nas żyć z Jezusem i dla Jezusa. Oby każdy dom naszej parafii stał się „nazaretańskim domem Cieśli”. Z największą pokorą i czcią, ale i ze świętą ufnością stoimy przed Tobą, o święty Patriarcho z Nazaretu, prosząc: Józefie, synu Dawida, zechciej zamieszkać w naszym domu  i naucz nas żyć z Jezusem i Jego Matką. Nasza obecność świadczy, że potrzebujemy  i pragniemy uczyć się od Ciebie żyć wiarą, nadzieją i miłością. Amen.

Wypowiada żona:

Stojąc przed Tobą w pokorze, przynosimy do Twoich stóp nasze życie, a w nim radości i troski, zwycięstwa i porażki, nadzieje i obawy. Do kogo zwrócimy się o pomoc i ratunek? Tobie Ojciec Niebieski powierzył swojego Syna i Jego przeczystą Matkę, dlatego stałeś się Opiekunem i wzorem każdej chrześcijańskiej rodziny. Tobie, Ojcze nazaretańskiego domu, zawierzamy wszystkich ojców, matki i dzieci, nasze domy i wszystko, co posiadamy. Rodziny naszej parafii tak bardzo potrzebują Twojej opieki, pomocy i przykładu. Dotknięci bowiem jesteśmy obojętnością religijną i relatywizmem moralnym, a one są źródłem wszystkich innych grzechów przeciwko Bogu i bliźnim. Wobec wielu niebezpieczeństw zagrażającym naszym wspólnotom rodzinnym do Ciebie się uciekamy i Tobie się powierzamy w tym akcie zawierzenia: Święty Ojcze Józefie, przybądź nam z pomocą, pociesz w naszych smutkach, obawach, troskach i bólach. Oddal od nas grożące nam niebezpieczeństwa. Weź pod swoją opiekę nasze dusze i ciała. Twojej przemożnej opiece zawierzamy nasz dom i całe nasze życie. Okaż nam, święty Józefie, jak dobry jesteś dla tych, którzy pragną pozostać na zawsze Twoimi wiernymi sługami. Święty Józefie, Ojcze i Opiekunie naszych rodzin, przyczyń się za nami. Amen.

 

 

AKT ZAWIERZENIA PARAFII ŚWIĘTEMU JÓZEFOWI

Święty Józefie, wraz z Tobą błogosławimy Pana za łaskę obecności w naszej parafii. Bóg wybrał Ciebie spośród wszystkich mężczyzn na przeczystego małżonka Maryi i opiekuna Jezusa Chrystusa, którego przyjąłeś w wierze jako poczętego z Ducha Świętego. Pełen troski czuwałeś nad Dzieciątkiem i Jego Matką, by zapewnić Im utrzymanie i umożliwić spełnienie Bożego posłannictwa.

Wejrzyj na nasze potrzeby duchowe i materialne, które nieustannie powierzamy Twojemu wstawiennictwu. Wobec wielu zagrożeń godzących w życie i godność człowieka umocnij w nas pewność, że poprzez Ciebie odnajdziemy w życiu naszych rodzin macierzyńskie spojrzenie Maryi i pomocną dłoń Chrystusa. Ucz nas dzięki aktywnemu zaangażowaniu się w życie parafialne, w postawie pełnej wiary, oddania i miłości zbliżać się do tajemnicy Chrystusa żyjącego w Kościele.

Żywicielu Syna Bożego, który troszczyłeś się o chleb codzienny dla Jezusa i Maryi, rozbudź w naszych rodzinach głód i pragnienie Chleba Eucharystycznego, dzięki któremu buduje się Kościół, a parafia jednoczy się i żyje miłością dzieci Bożych.

Przez praktykę spowiedzi i Komunii świętej pierwszo-piątkowej wyjednaj naszym rodzinom wzajemną i szczerą miłość, aby kochając Boga tu na ziemi, mogły w niebie cieszyć się Jego widokiem razem z Tobą i wszystkimi świętymi. Uproś dla naszej parafii tę łaskę, by stawała się ona coraz bardziej parafią eucharystyczną.

Głowo Najświętszej Rodziny, oddajemy pod Twoją opiekę rodziny naszej parafii. Niech na przykładzie Twojego nazaretańskiego domu uczą się być szkołami modlitwy, szukania Boga, miejscem zdobywania cnót chrześcijańskich, czystości obyczajów, pracowitości, uczciwości, trzeźwości i wzajemnej życzliwości. Niech świętość naszych rodzin będzie dobrą glebą, która pozwoli rozwinąć się zasianym przez Boga ziarnom powołania kapłańskiego i zakonnego. Chroń serca tych, których Jezus wybiera sobie na wyłączną służbę. Niech pozostaną wierni Bogu i Kościołowi świętemu. Wyjednaj naszym rodzinom łaskę doskonałego posłuszeństwa woli Bożej. Oby we wszystkim, co ich spotyka, widziały wolę Tego, który dla nich zawsze pragnie autentycznego szczęścia.

Józefie najsprawiedliwszy, wejrzyj na ludzi, dla których Chrystus ustanowił mnie pasterzem. Niejednokrotnie doświadczają oni różnych form ubóstwa i niesprawiedliwości społecznej. Błagamy Cię o wstawiennictwo i ratunek w ich niedoli. Okaż im Twoją dobroć i przyjdź im z pomocą.

Patronie umierających, tym aktem zawierzenia, oddajemy Ci całe nasze życie, a szczególnie godzinę naszego przejścia do wieczności. Święty Józefie, Patronie dobrej śmierci, uproś nam u Boga łaskę świętego życia, abyśmy bez lęku, z ufnością w Boże Miłosierdzie oczekiwali chwili, kiedy zostaniemy wezwani przed oblicze Boga. Polecam Ci również wszystkich parafian, którzy zbliżają się do kresu życia     ziemskiego, czy to z powodu choroby czy też podeszłego wieku. Patronie umierających, Ty odchodziłeś z tego świata wpatrzony w oblicze Jezusa i Maryi. Naucz nas tak żyć, byśmy zasłużyli na szczęśliwą wieczność.

Wyjednaj nam dobrą śmierć, po której w radości i szczęściu zamieszkamy w Domu Ojca.

Święty Józefie, Przeczysty Małżonku Maryi, dany za ojca Synowi Bożemu. W tym akcie oddania powierzamy Ci naszą parafię. Pomagaj naszym rodzinom w dążeniu do świętości. Okaż się nam Ojcem i Opiekunem i doprowadź nas do Jezusa. Amen.

Pliki do pobrania:
19 Czerwiec 2021
ks. Bogdan Nowak
Przeglądaj wszystkie

Transmisja on-line

Kamera on-lineZobacz więcej →

2 sierpnia 2021 r., Poniedziałek
Dzień Powszedni albo wspomnienie św. Euzebiusza z Vercelli, biskupa albo wspomnienie św. Piotra Juliana Eymarda, prezbitera
Kolor szat: zielony
Rok B, I
XVIII Tydzień zwykły

1. czytanie: Lb 11, 4b-15 Szemranie Izraelitów

Psalm: Ps 81, 12-13. 14-15. 16-17 Śpiewajcie Bogu, naszemu obrońcy

Aklamacja: Mt 4, 4b

1. czytanie

Lb 11, 4b-15 Szemranie Izraelitów

Na pustyni synowie Izraela mówili: „Któż nam da mięsa, abyśmy jedli? Wspominamy ryby, któreśmy darmo jedli w Egipcie, ogórki, melony, pory, cebulę i czosnek. Tymczasem tu giniemy pozbawieni tego wszystkiego. Oczy nasze nie widzą nic poza manną”.
Manna zaś była podobna do nasion kolendra i miała wygląd bdelium. Ludzie wychodzili i zbierali ją, potem mełli w ręcznych młynkach albo tłukli w moździerzach. Gotowali ją w garnkach lub robili z niej podpłomyki; smak miała taki jak ciastko na oleju. Gdy nocą opadała rosa na obóz, opadała równocześnie i manna.
Gdy Mojżesz usłyszał, że lud narzeka rodzinami, każda u wejścia do swego namiotu, wtedy rozpalił się potężny gniew Pana. To wydało się złe Mojżeszowi. Rzekł więc do Pana:
„Czemu tak źle się obchodzisz ze sługą swoim, czemu nie jesteś dla mnie łaskawy i złożyłeś na mnie cały ciężar tego ludu? Czy to ja począłem ten lud w łonie albo ja go zrodziłem, żeś mi powiedział: «Noś go na łonie swoim, jak nosi piastunka dziecię, i zanieś go do ziemi, którą poprzysiągłem dać ich przodkom» ? Skądże wezmę mięsa, aby dać temu całemu ludowi? A przecież przeciw mnie podnoszą skargę i wołają: «Daj nam mięsa do jedzenia». Nie mogę już sam dłużej udźwignąć troski o ten lud, już mi nazbyt ciąży. Jeśli chcesz tak ze mną postępować, to raczej mnie zabij, jeśli jesteś dla mnie łaskawy, bym już nie patrzył na swoje nieszczęście”.

Oto Słowo Boże

Psalm

Ps 81, 12-13. 14-15. 16-17

Śpiewajcie Bogu, naszemu obrońcy

Lecz mój lud nie posłuchał mego głosu:
nie był Mi posłuszny Izrael.
Zostawiłem ich przeto twardym ich sercom,
niech postępują według zamysłów swoich.

Śpiewajcie Bogu, naszemu obrońcy

Gdyby mój lud Mnie posłuchał,
a Izrael kroczył moimi drogami:
natychmiast zgniótłbym ich wrogów
i obrócił rękę na ich przeciwników.

Śpiewajcie Bogu, naszemu obrońcy

Schlebialiby Panu ci, którzy Go nienawidzą,
a kara ich trwałaby na wieki.
A jego bym karmił wyborną pszenicą
i sycił miodem z opoki.

Śpiewajcie Bogu, naszemu obrońcy

Aklamacja

Mt 4, 4b

Alleluja, alleluja, alleluja

Nie samym chlebem żyje człowiek,
lecz każdym słowem, które pochodzi z ust Bożych.

Alleluja, alleluja, alleluja

Transmisja on-line

Kamera on-lineZobacz więcej →