SALEZJANIE - PARAFIA ŚW. JÓZEFA W PRZEMYŚLU

Aktualności

← PoprzednieNastępne →

Obraz_42x60_sw_Jozef (4).jpg

ZACHĘCAMY do przyjęcie w rodzinie Świętego Józefa w obrazie. Obraz mogą przyjąć również rodziny spoza naszej parafii.

19 marca 2021 r. o godz. 18.00

Msza św. odpustowa pod przewodnictwem

Księdza Arcybiskupa Adama Szala, Metropolity Przemyskiego

Podczas Mszy św.:

     • zawierzenie parafii Świętemu Józefowi
     • poświęcenie obrazu Świętego Józefa
     • rozpoczęcie nawiedzenia rodzin parafii

Drodzy Parafianie

Pragnę wprowadzić świętego Józefa do każdej rodziny naszej Parafii. Święty Józef jest patronem wszystkich rodzin w Polsce i na świecie, tym bardziej w naszej parafii.

Przyjmijcie świętego Józefa, który przyniesie Jezusa do Waszej rodziny. Siostra Łucja widziała świętego Józefa, który wraz z Jezusem błogosławił. Oto jej relacja: „Kiedy Nasza Pani znikła w nieskończonej odległości firmamentu, zobaczyliśmy po stronie słońca świętego Józefa z Dzieciątkiem Jezus i Naszą Dobrą Panią ubraną w bieli, w płaszczu niebieskim. Zdawało się, że święty Józef z Dzieciątkiem błogosławi świat ruchami ręki na kształt krzyża”.

Przyjęcie Wizerunku powinno odbyć się tak, jakby przyjmowano samego świętego Józefa. Należy przygotować pięknie miejsce intronizacji. Nakryć stół białym obrusem czy serwetą, zapalić świece, udekorować otoczenie kwiatami.

Termin przyjęcia Obrazu zależy od każdego z Was. Od 1 marca będzie możliwość wybrania dogodnego terminu i zapisania się w zakrystii czy też kancelarii parafialnej.

Zachęcam, aby Nawiedzenie poprzedzić trzydniową modlitwą w domu lub w kościele przychodząc na Mszę św. lub adorację. W domu lub kościele można wspólnie odmówić różaniec, litanię lub inną modlitwę.

Wraz z Obrazem będzie przekazywane Pismo św. i Modlitewnik do św. Józefa.

Gorąco pragnę, aby Obraz świętego Józefa nawiedził poszczególne rodziny. W ten sposób chciałbym ukazać Wam jak wielkiego mamy Patrona - skarb do końca nieodkryty i niedoceniony. Ciągle jest zbyt mała świadomość potęgi działania świętego Józefa, zwłaszcza wśród swoich. W czasie Mszy św. wieczornych będziemy poprzez słowo poznawali jeszcze bardziej świętego Józefa, Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny.

Święty Józef objawiając się na przełomie wieku XX i XXI powiedział: „Ja jestem także przy Was, bo jestem wszędzie tam, gdzie jest Jezus i Maryja i czuwam nad Wami. Moje serce jest także Filarem Prawdy – to jest serce pełne opiekuńczości, bo pragnę opiekować się Wami, tak jak opiekowałem się Jezusem i Maryją, ale to Wy, drogie dzieci, musicie przyjść do Mojego Przeczystego Serca i otworzyć Wasze serca na działanie Miłości.”

Żywię nadzieję, że w czasie Peregrynacji otworzycie drzwi swoich domostw dla Jezusa, którego w Znaku Obrazu przynosi święty Józef.

Niech święty Józef oręduje za nami, abyśmy wszyscy osiągnęli Niebo.

Oddany w św. Janie Bosko

ks. Bogdan Nowak

 

 

Program Nawiedzenia w rodzinie:

 • W dniu przyjęcia Obrazu przychodzimy do kościoła na Mszę św. o godz. 18.00 podczas której będziemy modlili się w intencji rodzin przyjmujących Obraz św. Józefa.
 • Po Mszy św. kapłan błogosławi przyjmujących i przekazuje Obraz rodzinie.
 • W domu po ustawieniu Obrazu i Księgi Pisma Świę­tego na przygotowanym wcześniej domowym ołtarzu wszyscy obecni klękają, a głowa rodziny prowadzi modlitwę na powitanie Ob­razu.
 • Czuwanie przed Obrazem. Wspólnie lub indywidualnie można odmówić różaniec, litanię do św. Józefa czy inne modlitwy z modlitewnika, według uznania.
 • O godz. 21.00 w czasie Apelu Jasnogórskiego można połączyć się (przez Radio Fara, Radio Maryja, telewizję Trwam lub internet) z kaplicą jasnogórską.
 • Modlitwy poranne.
 • Modlitwy w ciągu dnia (Anioł Pański, czytanie Pisma św.).
 • Na zakończenie odmawiamy akt oddania, zawierzenia i poświęcenia rodziny św. Józefowi.
 • Obraz odnosimy do kościoła następnego dnia przed godz. 18.00.
 • W kościele dokonujemy wpisu do Parafialnej Księgi Zawierzenia św. Józefowi.
 •  

Powitania obrazu

Ewangelia: Łk 2, 1-14

Modlitwa na przywitanie:

Słowa Ewangelii, której wysłuchaliśmy, wprowadzają nas w ten szczególny czas łaski. Święty Józefie, tak jak kiedyś przybyłeś do Betlejem, tak dzisiaj przychodzisz do naszej parafii. Przybywasz jak zawsze z Maryją, Twoją małżonką, noszącą pod sercem Jezusa, Emanuela, Boga z nami. Oby i w naszej wspólnocie parafialnej, w naszych rodzinach dokonał się cud tamtej betlejemskiej nocy. Oby każdy z nas, przyjąwszy Jezusa do oczyszczonego serca mógł powiedzieć: Dziecię nam się narodziło, Syn został nam dany, On jest: Przedziwnym Doradcą, Bogiem Mocnym, Odwiecznym Ojcem, Księciem Pokoju. Wielkie będzie Jego panowanie  w pokoju bez granic, odtąd i na wieki. Zazdrosna miłość Pana Zastępów tego dokonała (por. Iz9, 5-6). Takie są nasze pragnienia, takie są nasze oczekiwania, taka jest nasza prośba jaką kornie zanosimy do Twoich stóp.

Ufamy, że zechcesz wsłuchać się w to, co mówią nasze serca, aby zaradzić naszym potrzebom i trudnościom, z którymi nie dajemy sobie rady. Chcesz z nami rozmawiać, tak jak rozmawiałeś z Maryją, Twoją małżonką, w trudnych dla Was chwilach, kiedy zostaliście bez dachu nad głową i środków do życia. Umocnij nas mądrością Twojej wiary w tym, czego nie rozumiemy. Pokrzep naszą nadzieję, gdy ona w nas słabnie. Osłoń w nas płomień miłości, który chciałyby zgasić życiowe nawałnice.

Pragniemy, aby w czasie Twej obecności nasze serca odbudowały zaufanie pokładane w Bogu. Pozwól, aby naszą siłą i umocnieniem była modlitwa psalmów, którą Ty zanosiłeś do Boga będąc w trudnościach i doświadczeniach.

W chwilach lęku i ciemności spraw, byśmy z Tobą powtarzali: Pan jest światłem i zbawieniem moim: kogóż mam się lękać? Pan obrońcą mojego życia: przed kim mam się trwożyć? (Ps27, 1).

W chwilach próby naszej wiary spraw, byśmy za Tobą mówili Bogu: Ku Tobie, Panie, wznoszę moją duszę, Tobie ufam: niech nie doznam zawodu (Ps25, 1-2).

W chwilach szczęścia i radości spraw, byśmy z Tobą powtarzali: Chcę chwalić Pana, jak długo żyć będę; chcę śpiewać Bogu mojemu, póki będę istniał (Ps146, 2).

Józefie, Mężu wielkiego zawierzenia, niech to spotkanie zaowocuje w nas taką decyzją, jaką Ty podjąłeś wobec Bożych tajemnic: Zbudziwszy się ze snu, Józef uczynił tak, jak mu polecił anioł Pański (Mt1, 24).

Prosimy Cię o to przez miłość, jaką obdarzałeś Maryję i Jezusa. Który żyje i króluje, Bóg, przez wszystkie wieki wieków. Amen

 

 

Koronka ku czci Świętego Józefa

Na krzyżyku:

Pozdrawiam Cię, święty Józe0fie, łaski Bożej pełen, błogosławiony jesteś między mężami i błogosławiony owoc żywota najczystszej Oblubienicy Twojej, Jezus.

Święty Józefie, Piastunie Dzieciątka Jezus i Oblubieńcze Niepokalanej Dziewicy, módl się za nami grzesznymi teraz i w godzinę śmierci naszej. Amen.

Na dużych paciorkach:

Jezu, Maryjo, Józefie święty, Wam oddaje serce, ciało i duszę moją.

Jezu, Maryjo, Józefie święty, bądźcie ze mną przy skonaniu.

Jezu, Maryjo, Józefie święty, niech przy Was w pokoju Bogu ducha oddam

Na małych paciorkach:

Święty Józefie, Przyjacielu Serca Jezusowego, módl się za nami.

Na zakończenie:

Pod Twoją obronę uciekamy się, święty Józefie, przybrany Ojcze wcielonego Syna Bożego. Naszymi prośbami racz nie gardzić w potrzebach naszych, ale od wszelakich złych przygód racz nas zawsze wybawiać, Ojcze chwalebny i błogosławiony. Opiekunie nasz, Patronie nasz, Pocieszycielu nasz. Z Jezusem nas pojednaj, Jezusowi nas polecaj, Jezusowi nas oddawaj.

K. Módl się za nami Święty Józefie,

W. Abyśmy się stali godnymi obietnic Chrystusowych.

K. Módlmy się:

Prosimy Cię, Panie, abyśmy wsparci zasługami Świętego Józef, Oblubieńca Przenajświętszej Rodzicielki Twojej, za Jego przyczyną i wstawiennictwem otrzymali to, czego prośbami własnymi uzyskać nie możemy.

Który żyjesz i królujesz na wieki wieków.

K. Niech będzie błogosławione imię świętego Józefa.

W. Teraz i na wieki.

AKT ZAWIERZENIA RODZINY ŚWIĘTEMU JÓZEFOWI

Wypowiada mąż:

Józefie, synu Dawida, nie bój się wziąć do siebie Maryi, twej Małżonki; albowiem z Ducha Świętego jest to, co się w Niej poczęło (Mt 1,20). Święty Józefie, kiedy stanąłeś wobec tajemnicy dziewiczego poczęcia Syna Bożego w łonie Twej Małżonki Maryi, postanowiłeś ją potajemnie oddalić. Wówczas usłyszałeś: Nie bój się wziąć do siebie Maryi, albowiem z Ducha Świętego jest to, co się w Niej poczęło. Dzisiaj, kiedy stoimy przed Tobą, którego symbolizuje ta święta ikona, serca nasze także wołają do Ciebie w pokornej prośbie: nie bój się i nas przygarnąć do siebie, albowiem z Ducha Świętego jest to, co się w nas dokonało. Czas Twoich nawiedzin jest błogosławieństwem dla naszych rodzin, dla całej naszej parafii, bo uczysz nas żyć z Jezusem i dla Jezusa. Oby każdy dom naszej parafii stał się „nazaretańskim domem Cieśli”. Z największą pokorą i czcią, ale i ze świętą ufnością stoimy przed Tobą, o święty Patriarcho z Nazaretu, prosząc: Józefie, synu Dawida, zechciej zamieszkać w naszym domu  i naucz nas żyć z Jezusem i Jego Matką. Nasza obecność świadczy, że potrzebujemy  i pragniemy uczyć się od Ciebie żyć wiarą, nadzieją i miłością. Amen.

Wypowiada żona:

Stojąc przed Tobą w pokorze, przynosimy do Twoich stóp nasze życie, a w nim radości i troski, zwycięstwa i porażki, nadzieje i obawy. Do kogo zwrócimy się o pomoc i ratunek? Tobie Ojciec Niebieski powierzył swojego Syna i Jego przeczystą Matkę, dlatego stałeś się Opiekunem i wzorem każdej chrześcijańskiej rodziny. Tobie, Ojcze nazaretańskiego domu, zawierzamy wszystkich ojców, matki i dzieci, nasze domy i wszystko, co posiadamy. Rodziny naszej parafii tak bardzo potrzebują Twojej opieki, pomocy i przykładu. Dotknięci bowiem jesteśmy obojętnością religijną i relatywizmem moralnym, a one są źródłem wszystkich innych grzechów przeciwko Bogu i bliźnim. Wobec wielu niebezpieczeństw zagrażającym naszym wspólnotom rodzinnym do Ciebie się uciekamy i Tobie się powierzamy w tym akcie zawierzenia: Święty Ojcze Józefie, przybądź nam z pomocą, pociesz w naszych smutkach, obawach, troskach i bólach. Oddal od nas grożące nam niebezpieczeństwa. Weź pod swoją opiekę nasze dusze i ciała. Twojej przemożnej opiece zawierzamy nasz dom i całe nasze życie. Okaż nam, święty Józefie, jak dobry jesteś dla tych, którzy pragną pozostać na zawsze Twoimi wiernymi sługami. Święty Józefie, Ojcze i Opiekunie naszych rodzin, przyczyń się za nami. Amen.

 

 

AKT ZAWIERZENIA PARAFII ŚWIĘTEMU JÓZEFOWI

Święty Józefie, wraz z Tobą błogosławimy Pana za łaskę obecności w naszej parafii. Bóg wybrał Ciebie spośród wszystkich mężczyzn na przeczystego małżonka Maryi i opiekuna Jezusa Chrystusa, którego przyjąłeś w wierze jako poczętego z Ducha Świętego. Pełen troski czuwałeś nad Dzieciątkiem i Jego Matką, by zapewnić Im utrzymanie i umożliwić spełnienie Bożego posłannictwa.

Wejrzyj na nasze potrzeby duchowe i materialne, które nieustannie powierzamy Twojemu wstawiennictwu. Wobec wielu zagrożeń godzących w życie i godność człowieka umocnij w nas pewność, że poprzez Ciebie odnajdziemy w życiu naszych rodzin macierzyńskie spojrzenie Maryi i pomocną dłoń Chrystusa. Ucz nas dzięki aktywnemu zaangażowaniu się w życie parafialne, w postawie pełnej wiary, oddania i miłości zbliżać się do tajemnicy Chrystusa żyjącego w Kościele.

Żywicielu Syna Bożego, który troszczyłeś się o chleb codzienny dla Jezusa i Maryi, rozbudź w naszych rodzinach głód i pragnienie Chleba Eucharystycznego, dzięki któremu buduje się Kościół, a parafia jednoczy się i żyje miłością dzieci Bożych.

Przez praktykę spowiedzi i Komunii świętej pierwszo-piątkowej wyjednaj naszym rodzinom wzajemną i szczerą miłość, aby kochając Boga tu na ziemi, mogły w niebie cieszyć się Jego widokiem razem z Tobą i wszystkimi świętymi. Uproś dla naszej parafii tę łaskę, by stawała się ona coraz bardziej parafią eucharystyczną.

Głowo Najświętszej Rodziny, oddajemy pod Twoją opiekę rodziny naszej parafii. Niech na przykładzie Twojego nazaretańskiego domu uczą się być szkołami modlitwy, szukania Boga, miejscem zdobywania cnót chrześcijańskich, czystości obyczajów, pracowitości, uczciwości, trzeźwości i wzajemnej życzliwości. Niech świętość naszych rodzin będzie dobrą glebą, która pozwoli rozwinąć się zasianym przez Boga ziarnom powołania kapłańskiego i zakonnego. Chroń serca tych, których Jezus wybiera sobie na wyłączną służbę. Niech pozostaną wierni Bogu i Kościołowi świętemu. Wyjednaj naszym rodzinom łaskę doskonałego posłuszeństwa woli Bożej. Oby we wszystkim, co ich spotyka, widziały wolę Tego, który dla nich zawsze pragnie autentycznego szczęścia.

Józefie najsprawiedliwszy, wejrzyj na ludzi, dla których Chrystus ustanowił mnie pasterzem. Niejednokrotnie doświadczają oni różnych form ubóstwa i niesprawiedliwości społecznej. Błagamy Cię o wstawiennictwo i ratunek w ich niedoli. Okaż im Twoją dobroć i przyjdź im z pomocą.

Patronie umierających, tym aktem zawierzenia, oddajemy Ci całe nasze życie, a szczególnie godzinę naszego przejścia do wieczności. Święty Józefie, Patronie dobrej śmierci, uproś nam u Boga łaskę świętego życia, abyśmy bez lęku, z ufnością w Boże Miłosierdzie oczekiwali chwili, kiedy zostaniemy wezwani przed oblicze Boga. Polecam Ci również wszystkich parafian, którzy zbliżają się do kresu życia     ziemskiego, czy to z powodu choroby czy też podeszłego wieku. Patronie umierających, Ty odchodziłeś z tego świata wpatrzony w oblicze Jezusa i Maryi. Naucz nas tak żyć, byśmy zasłużyli na szczęśliwą wieczność.

Wyjednaj nam dobrą śmierć, po której w radości i szczęściu zamieszkamy w Domu Ojca.

Święty Józefie, Przeczysty Małżonku Maryi, dany za ojca Synowi Bożemu. W tym akcie oddania powierzamy Ci naszą parafię. Pomagaj naszym rodzinom w dążeniu do świętości. Okaż się nam Ojcem i Opiekunem i doprowadź nas do Jezusa. Amen.

Pliki do pobrania:
31 Pazdziernik 2021
ks. Bogdan Nowak
Przeglądaj wszystkie

Transmisja on-line

Kamera on-lineZobacz więcej →

17 maja 2022 r., Wtorek
Dzień Powszedni
Kolor szat: bialy
Rok C, II
V Tydzień Wielkanocny

1. czytanie: Dz 14, 19-28 Wędrówki misyjne Apostołów

Psalm: Ps 145, 10-11. 12-13ab. 13cd i 2 Niech wierni Twoi głoszą Twe królestwo

Aklamacja: J 3, 15

Ewangelia: J 14, 27-31a Pokój zostawiam wam

1. czytanie

Dz 14, 19-28 Wędrówki misyjne Apostołów

Do Listry nadeszli Żydzi z Antiochii i z Ikonium. Podburzyli tłum, ukamienowali Pawła i wywlekli go za miasto, sądząc, że nie żyje.
Kiedy go jednak otoczyli uczniowie, podniósł się i wszedł do miasta, a następnego dnia udał się razem z Barnabą do Derbe. W tym mieście głosili Ewangelię i pozyskali wielu uczniów, po czym wrócili do Listry, do Ikonium i do Antiochii, umacniając dusze uczniów, zachęcając do wytrwania w wierze, bo przez wiele ucisków trzeba nam wejść do królestwa Bożego. Kiedy w każdym Kościele wśród modlitw i postów ustanowili im starszych, polecili ich Panu, w którego uwierzyli.
Potem przeszli przez Pizydię i przybyli do Pamfilii. Nauczali w Perge, zeszli do Attalii, a stąd odpłynęli do Antiochii, gdzie za łaską Bożą zostali przeznaczeni do dzieła, które wykonali. Kiedy przybyli i zebrali Kościół, opowiedzieli, jak wiele Bóg przez nich zdziałał i jak otworzył poganom podwoje wiary. I dość długi czas spędzili wśród uczniów.

Oto Słowo Boże

Psalm

Ps 145, 10-11. 12-13ab. 13cd i 2

Niech wierni Twoi głoszą Twe królestwo

Niech Cię wielbią Panie, wszystkie Twoje dzieła
i niech Cię błogosławią Twoi święci.
Niech mówią o chwale Twojego królestwa
i niech głoszą Twoją potęgę.

Niech wierni Twoi głoszą Twe królestwo

Aby synom ludzkim oznajmić Twoją potęgę
i wspaniałość chwały Twojego królestwa.
Królestwo Twoje królestwem wszystkich wieków,
przez wszystkie pokolenia Twoje panowanie.

Niech wierni Twoi głoszą Twe królestwo

Pan jest wierny we wszystkich swoich słowach
i we wszystkich dziełach swoich święty.
Niech usta moje głoszą chwałę Pana,
a Jego święte imię niech wielbi wszystko, co żyje.

Niech wierni Twoi głoszą Twe królestwo

Aklamacja

J 3, 15

Alleluja, alleluja, alleluja

Trzeba, by wywyższono Syna Człowieczego,
aby każdy, kto w Niego wierzy, miał życie wieczne.

Alleluja, alleluja, alleluja

Ewangelia

J 14, 27-31a Pokój zostawiam wam

Jezus powiedział do swoich uczniów: „Pokój zostawiam wam, pokój mój daję wam. Nie tak jak daje świat, Ja wam daję. Niech się nie trwoży serce wasze ani się nie lęka.
Słyszeliście, że wam powiedziałem: Odchodzę i przyjdę znów do was. Gdybyście Mnie miłowali, rozradowalibyście się, że idę do Ojca, bo Ojciec większy jest ode Mnie. A teraz powiedziałem wam o tym, zanim to nastąpi, abyście uwierzyli, gdy się to stanie.
Już nie będę z wami wiele mówił, nadchodzi bowiem władca tego świata. Nie ma on jednak nic swego we Mnie. Ale niech świat się dowie, że Ja miłuję Ojca i że tak czynię, jak Mi Ojciec nakazał”.

Oto słowo Pańskie

Transmisja on-line

Kamera on-lineZobacz więcej →