SALEZJANIE - PARAFIA ŚW. JÓZEFA W PRZEMYŚLU

Aktualności

← PoprzednieNastępne →

Obraz_42x60_sw_Jozef (4).jpg

PROSIMY o zapisywanie się na przyjęcie w rodzinie obrazu Świętego Józefa

19 marca 2021 r. o godz. 18.00

Msza św. odpustowa pod przewodnictwem

Księdza Arcybiskupa Adama Szala, Metropolity Przemyskiego

Podczas Mszy św.:

     • zawierzenie parafii Świętemu Józefowi
     • poświęcenie obrazu Świętego Józefa
     • rozpoczęcie nawiedzenia rodzin parafii

Drodzy Parafianie

Pragnę wprowadzić świętego Józefa do każdej rodziny naszej Parafii. Święty Józef jest patronem wszystkich rodzin w Polsce i na świecie, tym bardziej w naszej parafii.

Przyjmijcie świętego Józefa, który przyniesie Jezusa do Waszej rodziny. Siostra Łucja widziała świętego Józefa, który wraz z Jezusem błogosławił. Oto jej relacja: „Kiedy Nasza Pani znikła w nieskończonej odległości firmamentu, zobaczyliśmy po stronie słońca świętego Józefa z Dzieciątkiem Jezus i Naszą Dobrą Panią ubraną w bieli, w płaszczu niebieskim. Zdawało się, że święty Józef z Dzieciątkiem błogosławi świat ruchami ręki na kształt krzyża”.

Przyjęcie Wizerunku powinno odbyć się tak, jakby przyjmowano samego świętego Józefa. Należy przygotować pięknie miejsce intronizacji. Nakryć stół białym obrusem czy serwetą, zapalić świece, udekorować otoczenie kwiatami.

Termin przyjęcia Obrazu zależy od każdego z Was. Od 1 marca będzie możliwość wybrania dogodnego terminu i zapisania się w zakrystii czy też kancelarii parafialnej.

Zachęcam, aby Nawiedzenie poprzedzić trzydniową modlitwą w domu lub w kościele przychodząc na Mszę św. lub adorację. W domu lub kościele można wspólnie odmówić różaniec, litanię lub inną modlitwę.

Wraz z Obrazem będzie przekazywane Pismo św. i Modlitewnik do św. Józefa.

Gorąco pragnę, aby Obraz świętego Józefa nawiedził poszczególne rodziny. W ten sposób chciałbym ukazać Wam jak wielkiego mamy Patrona - skarb do końca nieodkryty i niedoceniony. Ciągle jest zbyt mała świadomość potęgi działania świętego Józefa, zwłaszcza wśród swoich. W czasie Mszy św. wieczornych będziemy poprzez słowo poznawali jeszcze bardziej świętego Józefa, Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny.

Święty Józef objawiając się na przełomie wieku XX i XXI powiedział: „Ja jestem także przy Was, bo jestem wszędzie tam, gdzie jest Jezus i Maryja i czuwam nad Wami. Moje serce jest także Filarem Prawdy – to jest serce pełne opiekuńczości, bo pragnę opiekować się Wami, tak jak opiekowałem się Jezusem i Maryją, ale to Wy, drogie dzieci, musicie przyjść do Mojego Przeczystego Serca i otworzyć Wasze serca na działanie Miłości.”

Żywię nadzieję, że w czasie Peregrynacji otworzycie drzwi swoich domostw dla Jezusa, którego w Znaku Obrazu przynosi święty Józef.

Niech święty Józef oręduje za nami, abyśmy wszyscy osiągnęli Niebo.

Oddany w św. Janie Bosko

ks. Bogdan Nowak

 

 

Program Nawiedzenia w rodzinie:

 • W dniu przyjęcia Obrazu przychodzimy do kościoła na Mszę św. o godz. 18.00 podczas której będziemy modlili się w intencji rodzin przyjmujących Obraz św. Józefa.
 • Po Mszy św. kapłan błogosławi przyjmujących i przekazuje Obraz rodzinie.
 • W domu po ustawieniu Obrazu i Księgi Pisma Świę­tego na przygotowanym wcześniej domowym ołtarzu wszyscy obecni klękają, a głowa rodziny prowadzi modlitwę na powitanie Ob­razu.
 • Czuwanie przed Obrazem. Wspólnie lub indywidualnie można odmówić różaniec, litanię do św. Józefa czy inne modlitwy z modlitewnika, według uznania.
 • O godz. 21.00 w czasie Apelu Jasnogórskiego można połączyć się (przez Radio Fara, Radio Maryja, telewizję Trwam lub internet) z kaplicą jasnogórską.
 • Modlitwy poranne.
 • Modlitwy w ciągu dnia (Anioł Pański, czytanie Pisma św.).
 • Na zakończenie odmawiamy akt oddania, zawierzenia i poświęcenia rodziny św. Józefowi.
 • Obraz odnosimy do kościoła następnego dnia przed godz. 18.00.
 • W kościele dokonujemy wpisu do Parafialnej Księgi Zawierzenia św. Józefowi.
 •  

Powitania obrazu

Ewangelia: Łk 2, 1-14

Modlitwa na przywitanie:

Słowa Ewangelii, której wysłuchaliśmy, wprowadzają nas w ten szczególny czas łaski. Święty Józefie, tak jak kiedyś przybyłeś do Betlejem, tak dzisiaj przychodzisz do naszej parafii. Przybywasz jak zawsze z Maryją, Twoją małżonką, noszącą pod sercem Jezusa, Emanuela, Boga z nami. Oby i w naszej wspólnocie parafialnej, w naszych rodzinach dokonał się cud tamtej betlejemskiej nocy. Oby każdy z nas, przyjąwszy Jezusa do oczyszczonego serca mógł powiedzieć: Dziecię nam się narodziło, Syn został nam dany, On jest: Przedziwnym Doradcą, Bogiem Mocnym, Odwiecznym Ojcem, Księciem Pokoju. Wielkie będzie Jego panowanie  w pokoju bez granic, odtąd i na wieki. Zazdrosna miłość Pana Zastępów tego dokonała (por. Iz9, 5-6). Takie są nasze pragnienia, takie są nasze oczekiwania, taka jest nasza prośba jaką kornie zanosimy do Twoich stóp.

Ufamy, że zechcesz wsłuchać się w to, co mówią nasze serca, aby zaradzić naszym potrzebom i trudnościom, z którymi nie dajemy sobie rady. Chcesz z nami rozmawiać, tak jak rozmawiałeś z Maryją, Twoją małżonką, w trudnych dla Was chwilach, kiedy zostaliście bez dachu nad głową i środków do życia. Umocnij nas mądrością Twojej wiary w tym, czego nie rozumiemy. Pokrzep naszą nadzieję, gdy ona w nas słabnie. Osłoń w nas płomień miłości, który chciałyby zgasić życiowe nawałnice.

Pragniemy, aby w czasie Twej obecności nasze serca odbudowały zaufanie pokładane w Bogu. Pozwól, aby naszą siłą i umocnieniem była modlitwa psalmów, którą Ty zanosiłeś do Boga będąc w trudnościach i doświadczeniach.

W chwilach lęku i ciemności spraw, byśmy z Tobą powtarzali: Pan jest światłem i zbawieniem moim: kogóż mam się lękać? Pan obrońcą mojego życia: przed kim mam się trwożyć? (Ps27, 1).

W chwilach próby naszej wiary spraw, byśmy za Tobą mówili Bogu: Ku Tobie, Panie, wznoszę moją duszę, Tobie ufam: niech nie doznam zawodu (Ps25, 1-2).

W chwilach szczęścia i radości spraw, byśmy z Tobą powtarzali: Chcę chwalić Pana, jak długo żyć będę; chcę śpiewać Bogu mojemu, póki będę istniał (Ps146, 2).

Józefie, Mężu wielkiego zawierzenia, niech to spotkanie zaowocuje w nas taką decyzją, jaką Ty podjąłeś wobec Bożych tajemnic: Zbudziwszy się ze snu, Józef uczynił tak, jak mu polecił anioł Pański (Mt1, 24).

Prosimy Cię o to przez miłość, jaką obdarzałeś Maryję i Jezusa. Który żyje i króluje, Bóg, przez wszystkie wieki wieków. Amen

 

 

Koronka ku czci Świętego Józefa

Na krzyżyku:

Pozdrawiam Cię, święty Józe0fie, łaski Bożej pełen, błogosławiony jesteś między mężami i błogosławiony owoc żywota najczystszej Oblubienicy Twojej, Jezus.

Święty Józefie, Piastunie Dzieciątka Jezus i Oblubieńcze Niepokalanej Dziewicy, módl się za nami grzesznymi teraz i w godzinę śmierci naszej. Amen.

Na dużych paciorkach:

Jezu, Maryjo, Józefie święty, Wam oddaje serce, ciało i duszę moją.

Jezu, Maryjo, Józefie święty, bądźcie ze mną przy skonaniu.

Jezu, Maryjo, Józefie święty, niech przy Was w pokoju Bogu ducha oddam

Na małych paciorkach:

Święty Józefie, Przyjacielu Serca Jezusowego, módl się za nami.

Na zakończenie:

Pod Twoją obronę uciekamy się, święty Józefie, przybrany Ojcze wcielonego Syna Bożego. Naszymi prośbami racz nie gardzić w potrzebach naszych, ale od wszelakich złych przygód racz nas zawsze wybawiać, Ojcze chwalebny i błogosławiony. Opiekunie nasz, Patronie nasz, Pocieszycielu nasz. Z Jezusem nas pojednaj, Jezusowi nas polecaj, Jezusowi nas oddawaj.

K. Módl się za nami Święty Józefie,

W. Abyśmy się stali godnymi obietnic Chrystusowych.

K. Módlmy się:

Prosimy Cię, Panie, abyśmy wsparci zasługami Świętego Józef, Oblubieńca Przenajświętszej Rodzicielki Twojej, za Jego przyczyną i wstawiennictwem otrzymali to, czego prośbami własnymi uzyskać nie możemy.

Który żyjesz i królujesz na wieki wieków.

K. Niech będzie błogosławione imię świętego Józefa.

W. Teraz i na wieki.

AKT ZAWIERZENIA RODZINY ŚWIĘTEMU JÓZEFOWI

Wypowiada mąż:

Józefie, synu Dawida, nie bój się wziąć do siebie Maryi, twej Małżonki; albowiem z Ducha Świętego jest to, co się w Niej poczęło (Mt 1,20). Święty Józefie, kiedy stanąłeś wobec tajemnicy dziewiczego poczęcia Syna Bożego w łonie Twej Małżonki Maryi, postanowiłeś ją potajemnie oddalić. Wówczas usłyszałeś: Nie bój się wziąć do siebie Maryi, albowiem z Ducha Świętego jest to, co się w Niej poczęło. Dzisiaj, kiedy stoimy przed Tobą, którego symbolizuje ta święta ikona, serca nasze także wołają do Ciebie w pokornej prośbie: nie bój się i nas przygarnąć do siebie, albowiem z Ducha Świętego jest to, co się w nas dokonało. Czas Twoich nawiedzin jest błogosławieństwem dla naszych rodzin, dla całej naszej parafii, bo uczysz nas żyć z Jezusem i dla Jezusa. Oby każdy dom naszej parafii stał się „nazaretańskim domem Cieśli”. Z największą pokorą i czcią, ale i ze świętą ufnością stoimy przed Tobą, o święty Patriarcho z Nazaretu, prosząc: Józefie, synu Dawida, zechciej zamieszkać w naszym domu  i naucz nas żyć z Jezusem i Jego Matką. Nasza obecność świadczy, że potrzebujemy  i pragniemy uczyć się od Ciebie żyć wiarą, nadzieją i miłością. Amen.

Wypowiada żona:

Stojąc przed Tobą w pokorze, przynosimy do Twoich stóp nasze życie, a w nim radości i troski, zwycięstwa i porażki, nadzieje i obawy. Do kogo zwrócimy się o pomoc i ratunek? Tobie Ojciec Niebieski powierzył swojego Syna i Jego przeczystą Matkę, dlatego stałeś się Opiekunem i wzorem każdej chrześcijańskiej rodziny. Tobie, Ojcze nazaretańskiego domu, zawierzamy wszystkich ojców, matki i dzieci, nasze domy i wszystko, co posiadamy. Rodziny naszej parafii tak bardzo potrzebują Twojej opieki, pomocy i przykładu. Dotknięci bowiem jesteśmy obojętnością religijną i relatywizmem moralnym, a one są źródłem wszystkich innych grzechów przeciwko Bogu i bliźnim. Wobec wielu niebezpieczeństw zagrażającym naszym wspólnotom rodzinnym do Ciebie się uciekamy i Tobie się powierzamy w tym akcie zawierzenia: Święty Ojcze Józefie, przybądź nam z pomocą, pociesz w naszych smutkach, obawach, troskach i bólach. Oddal od nas grożące nam niebezpieczeństwa. Weź pod swoją opiekę nasze dusze i ciała. Twojej przemożnej opiece zawierzamy nasz dom i całe nasze życie. Okaż nam, święty Józefie, jak dobry jesteś dla tych, którzy pragną pozostać na zawsze Twoimi wiernymi sługami. Święty Józefie, Ojcze i Opiekunie naszych rodzin, przyczyń się za nami. Amen.

 

 

AKT ZAWIERZENIA PARAFII ŚWIĘTEMU JÓZEFOWI

Święty Józefie, wraz z Tobą błogosławimy Pana za łaskę obecności w naszej parafii. Bóg wybrał Ciebie spośród wszystkich mężczyzn na przeczystego małżonka Maryi i opiekuna Jezusa Chrystusa, którego przyjąłeś w wierze jako poczętego z Ducha Świętego. Pełen troski czuwałeś nad Dzieciątkiem i Jego Matką, by zapewnić Im utrzymanie i umożliwić spełnienie Bożego posłannictwa.

Wejrzyj na nasze potrzeby duchowe i materialne, które nieustannie powierzamy Twojemu wstawiennictwu. Wobec wielu zagrożeń godzących w życie i godność człowieka umocnij w nas pewność, że poprzez Ciebie odnajdziemy w życiu naszych rodzin macierzyńskie spojrzenie Maryi i pomocną dłoń Chrystusa. Ucz nas dzięki aktywnemu zaangażowaniu się w życie parafialne, w postawie pełnej wiary, oddania i miłości zbliżać się do tajemnicy Chrystusa żyjącego w Kościele.

Żywicielu Syna Bożego, który troszczyłeś się o chleb codzienny dla Jezusa i Maryi, rozbudź w naszych rodzinach głód i pragnienie Chleba Eucharystycznego, dzięki któremu buduje się Kościół, a parafia jednoczy się i żyje miłością dzieci Bożych.

Przez praktykę spowiedzi i Komunii świętej pierwszo-piątkowej wyjednaj naszym rodzinom wzajemną i szczerą miłość, aby kochając Boga tu na ziemi, mogły w niebie cieszyć się Jego widokiem razem z Tobą i wszystkimi świętymi. Uproś dla naszej parafii tę łaskę, by stawała się ona coraz bardziej parafią eucharystyczną.

Głowo Najświętszej Rodziny, oddajemy pod Twoją opiekę rodziny naszej parafii. Niech na przykładzie Twojego nazaretańskiego domu uczą się być szkołami modlitwy, szukania Boga, miejscem zdobywania cnót chrześcijańskich, czystości obyczajów, pracowitości, uczciwości, trzeźwości i wzajemnej życzliwości. Niech świętość naszych rodzin będzie dobrą glebą, która pozwoli rozwinąć się zasianym przez Boga ziarnom powołania kapłańskiego i zakonnego. Chroń serca tych, których Jezus wybiera sobie na wyłączną służbę. Niech pozostaną wierni Bogu i Kościołowi świętemu. Wyjednaj naszym rodzinom łaskę doskonałego posłuszeństwa woli Bożej. Oby we wszystkim, co ich spotyka, widziały wolę Tego, który dla nich zawsze pragnie autentycznego szczęścia.

Józefie najsprawiedliwszy, wejrzyj na ludzi, dla których Chrystus ustanowił mnie pasterzem. Niejednokrotnie doświadczają oni różnych form ubóstwa i niesprawiedliwości społecznej. Błagamy Cię o wstawiennictwo i ratunek w ich niedoli. Okaż im Twoją dobroć i przyjdź im z pomocą.

Patronie umierających, tym aktem zawierzenia, oddajemy Ci całe nasze życie, a szczególnie godzinę naszego przejścia do wieczności. Święty Józefie, Patronie dobrej śmierci, uproś nam u Boga łaskę świętego życia, abyśmy bez lęku, z ufnością w Boże Miłosierdzie oczekiwali chwili, kiedy zostaniemy wezwani przed oblicze Boga. Polecam Ci również wszystkich parafian, którzy zbliżają się do kresu życia     ziemskiego, czy to z powodu choroby czy też podeszłego wieku. Patronie umierających, Ty odchodziłeś z tego świata wpatrzony w oblicze Jezusa i Maryi. Naucz nas tak żyć, byśmy zasłużyli na szczęśliwą wieczność.

Wyjednaj nam dobrą śmierć, po której w radości i szczęściu zamieszkamy w Domu Ojca.

Święty Józefie, Przeczysty Małżonku Maryi, dany za ojca Synowi Bożemu. W tym akcie oddania powierzamy Ci naszą parafię. Pomagaj naszym rodzinom w dążeniu do świętości. Okaż się nam Ojcem i Opiekunem i doprowadź nas do Jezusa. Amen.

Pliki do pobrania:
16 Kwiecień 2021
ks. Bogdan Nowak
Przeglądaj wszystkie

Transmisja on-line

Kamera on-lineZobacz więcej →

19 kwietnia 2021 r., Poniedziałek
Dzień Powszedni
Kolor szat: bialy
Rok B, I
III Tydzień Wielkanocny

1. czytanie: Dz 6, 8-15 Św. Szczepan przed Sanhedrynem

Psalm: Ps 119, 23-24. 26-27. 29-30 Błogosławieni, których droga prosta

Aklamacja: Mt 4, 4b

Ewangelia: J 6, 22-29 Troszczcie się o pokarm, który trwa na wieki

1. czytanie

Dz 6, 8-15 Św. Szczepan przed Sanhedrynem

Szczepan pełen łaski i mocy działał cuda i znaki wielkie wśród ludu.
Niektórzy zaś z synagogi, zwanej synagogą Libertynów i Cyrenejczyków, i Aleksandryjczyków, i tych, którzy pochodzili z Cylicji i z Azji, wystąpili do rozprawy ze Szczepanem. Nie mogli jednak sprostać mądrości i Duchowi, z którego natchnienia przemawiał.
Podstawili więc ludzi, którzy zeznali: „Słyszeliśmy, jak on mówił bluźnierstwa przeciwko Mojżeszowi i Bogu”. W ten sposób podburzyli lud, starszych i uczonych w Piśmie. Przybiegli, porwali go i zaprowadzili przed Sanhedryn. Tam postawili fałszywych świadków, którzy zeznali: „Ten człowiek nie przestaje mówić przeciwko temu świętemu miejscu i przeciwko Prawu. Bo słyszeliśmy, jak mówił, że Jezus Nazarejczyk zburzy to miejsce i pozmienia zwyczaje, które nam Mojżesz przekazał”.
A wszyscy, którzy zasiadali w Sanhedrynie, przyglądali się mu uważnie i widzieli twarz jego, podobną do oblicza anioła.

Oto Słowo Boże

Psalm

Ps 119, 23-24. 26-27. 29-30

Błogosławieni, których droga prosta

Choć zasiadają możni i przeciw mnie spiskują,
Twój sługa rozmyśla o Twych ustawach.
Bo Twoje napomnienia są moją rozkoszą,
moimi doradcami Twoje ustawy.

Błogosławieni, których droga prosta

Wyjawiłem Ci moje drogi, a Tyś mnie wysłuchał,
poucz mnie o Twoich ustawach.
Pozwól mi zrozumieć drogę Twych postanowień,
abym rozważał Twoje cuda.

Błogosławieni, których droga prosta

Powstrzymaj mnie od drogi kłamstwa,
obdarz mnie łaską Twego prawa.
Wybrałem drogę prawdy,
postawiłem przed sobą Twe wyroki.

Błogosławieni, których droga prosta

Aklamacja

Mt 4, 4b

Alleluja, alleluja, alleluja

Nie samym chlebem żyje człowiek,
lecz każdym słowem, które pochodzi z ust Bożych.

Alleluja, alleluja, alleluja

Ewangelia

J 6, 22-29 Troszczcie się o pokarm, który trwa na wieki

Nazajutrz po rozmnożeniu chlebów lud, stojąc po drugiej stronie jeziora, spostrzegł, że poza jedną łodzią nie było tam żadnej innej oraz że Jezus nie wsiadł do łodzi razem ze swymi uczniami, lecz że Jego uczniowie odpłynęli sami. Tymczasem w pobliże tego miejsca, gdzie spożyto chleb po modlitwie dziękczynnej Pana, przypłynęły od Tyberiady inne łodzie.
A kiedy ludzie z tłumu zauważyli, że nie ma tam Jezusa, a także Jego uczniów, wsiedli do łodzi, przybyli do Kafarnaum i tam szukali Jezusa. Gdy Go zaś odnaleźli na przeciwległym brzegu, rzekli do Niego: „Rabbi, kiedy tu przybyłeś?”
W odpowiedzi rzekł im Jezus: „Zaprawdę, zaprawdę powiadam wam: Szukacie Mnie nie dlatego, żeście widzieli znaki, ale dlatego, żeście jedli chleb do sytości. Troszczcie się nie o ten pokarm, który ginie, ale o ten, który trwa na wieki, a który da wam Syn Człowieczy; Jego to bowiem pieczęcią swą naznaczył Bóg Ojciec”.
Oni zaś rzekli do Niego: „Cóż mamy czynić, abyśmy wykonywali dzieła Boże?”
Jezus odpowiadając, rzekł do nich: „Na tym polega dzieło zamierzone przez Boga, abyście uwierzyli w Tego, którego On posłał”.

Oto słowo Pańskie

Transmisja on-line

Kamera on-lineZobacz więcej →