SALEZJANIE - PARAFIA ŚW. JÓZEFA W PRZEMYŚLU

Aktualności

← PoprzednieNastępne →

safe_image.php.jpg

Zakończenie XX Międzynarodowego Festiwalu Salezjańskie Lato

Wielki Finał Salezjańskiego Lata za nami

Międzynarodowy Przemyski Festiwal Salezjańskie Lato Muzyczne przeszedł do historii. To wspaniałe wydarzenie muzyczne zakończył 20 sierpnia koncert finałowy w kościele pw. św. Józefa – xx. Salezjanów, który, na ile pozwoliły obowiązujące ograniczenia związane z pandemią, zgromadził bardzo liczną grupę melomanów. Wydarzenie kończące tegoroczny Festiwal zaszczycił swoją obecnością Arcybiskup Adam Szal Metropolita Przemyski, a także reprezentujący nasz samorząd Prezydenta Miasta Wojciech Bakun wraz z Zastępcą Bogusławem Świeżym, Przewodniczący Rady Miejskiej Maciej Kamiński wraz z radnymi.

W programie koncertu finałowego znalazły się Sonata Sancti Caroli a 17 Philippa Jacoba Rittlera oraz Missa Rectorium Cordium Romanusa Weichleina w wykonaniu Polskiej Orkiestry XVIII w., Cracow Baroque Consort, Starck Compagnay, a także Zbigniewa Pilcha (skrzypce). Dyrygentem i kierownikiem artystycznym był Tomasz Ślusarczyk.

Zanim jednak rozpoczął się finałowy koncert oratoryjny, Prezydent Wojciech Bakun złożył gratulacje na ręce Dyrektora Artystycznego Festiwalu dr Tomasz Ślusarczyka, dziękując mu za organizację po raz kolejny tego jednego z najważniejszych wydarzeń muzycznych w naszym mieście. Podziękowania skierował również do współorganizatorów Salezjańskiego Lata, czyli Przemyskiego Centrum Kultury i Nauki "Zamek" oraz Parafii Salezjanów w Przemyślu.

Wśród licznej grupy muzyków biorących udział w finale znaleźli się: Zbigniew Pilch, Radosław Kamieniarz – skrzypce, Piotr Chrupek, Mikołaj Zgułka – altówka, Bartosz Kokosza – wiolonczela, Michał Bylina – violone, Marta Niedzwiecka – klawesyn, Artur Szczerbinin – organy, Filip Pysz, Wojciech Kaszuba, Bernard Niezgoda – trąbka naturalna, Grzegorz Pytlik, Bogdan Piznal, Andrzej Tkaczyk – puzon, Bartosz Sałdan – kotły, Klaudia Czyszczoń, Lidia Sosnowska, Sofia Marushchak – sopran, Katarzyna Wiwer, Adrianna Bujak, Lilianna Pociecha – zespół chorałowy, Anna Wrzosek-Lasota, Joanna Wodo, Katarzyna Lambrecht – alt, Bartłomiej Chorąży, Piotr Windak, Marek Kaczmarczyk, Michał Plackowski – tenor, Eryk Lasota, Franciszek Szmyd – bas.

Zapraszamy na fotorelację z wydarzenia i niecierpliwie czekamy na kolejną edycję Międzynarodowego Przemyskiego Festiwalu Salezjańskie Lato Muzyczne!

tekst: Witold Wołczyk

zdjęcia: Maciej Wolański

https://rzeszow.tvp.pl/49516583/w-przemyslu-zakonczyl-sie-festiwal-salezjanskie-lato

https://www.facebook.com/pckinzamek/videos/326579095197519

23 Sierpień 2020
ks. Bogdan Nowak
Przeglądaj wszystkie

Transmisja on-line

Kamera on-lineZobacz więcej →

19 kwietnia 2021 r., Poniedziałek
Dzień Powszedni
Kolor szat: bialy
Rok B, I
III Tydzień Wielkanocny

1. czytanie: Dz 6, 8-15 Św. Szczepan przed Sanhedrynem

Psalm: Ps 119, 23-24. 26-27. 29-30 Błogosławieni, których droga prosta

Aklamacja: Mt 4, 4b

Ewangelia: J 6, 22-29 Troszczcie się o pokarm, który trwa na wieki

1. czytanie

Dz 6, 8-15 Św. Szczepan przed Sanhedrynem

Szczepan pełen łaski i mocy działał cuda i znaki wielkie wśród ludu.
Niektórzy zaś z synagogi, zwanej synagogą Libertynów i Cyrenejczyków, i Aleksandryjczyków, i tych, którzy pochodzili z Cylicji i z Azji, wystąpili do rozprawy ze Szczepanem. Nie mogli jednak sprostać mądrości i Duchowi, z którego natchnienia przemawiał.
Podstawili więc ludzi, którzy zeznali: „Słyszeliśmy, jak on mówił bluźnierstwa przeciwko Mojżeszowi i Bogu”. W ten sposób podburzyli lud, starszych i uczonych w Piśmie. Przybiegli, porwali go i zaprowadzili przed Sanhedryn. Tam postawili fałszywych świadków, którzy zeznali: „Ten człowiek nie przestaje mówić przeciwko temu świętemu miejscu i przeciwko Prawu. Bo słyszeliśmy, jak mówił, że Jezus Nazarejczyk zburzy to miejsce i pozmienia zwyczaje, które nam Mojżesz przekazał”.
A wszyscy, którzy zasiadali w Sanhedrynie, przyglądali się mu uważnie i widzieli twarz jego, podobną do oblicza anioła.

Oto Słowo Boże

Psalm

Ps 119, 23-24. 26-27. 29-30

Błogosławieni, których droga prosta

Choć zasiadają możni i przeciw mnie spiskują,
Twój sługa rozmyśla o Twych ustawach.
Bo Twoje napomnienia są moją rozkoszą,
moimi doradcami Twoje ustawy.

Błogosławieni, których droga prosta

Wyjawiłem Ci moje drogi, a Tyś mnie wysłuchał,
poucz mnie o Twoich ustawach.
Pozwól mi zrozumieć drogę Twych postanowień,
abym rozważał Twoje cuda.

Błogosławieni, których droga prosta

Powstrzymaj mnie od drogi kłamstwa,
obdarz mnie łaską Twego prawa.
Wybrałem drogę prawdy,
postawiłem przed sobą Twe wyroki.

Błogosławieni, których droga prosta

Aklamacja

Mt 4, 4b

Alleluja, alleluja, alleluja

Nie samym chlebem żyje człowiek,
lecz każdym słowem, które pochodzi z ust Bożych.

Alleluja, alleluja, alleluja

Ewangelia

J 6, 22-29 Troszczcie się o pokarm, który trwa na wieki

Nazajutrz po rozmnożeniu chlebów lud, stojąc po drugiej stronie jeziora, spostrzegł, że poza jedną łodzią nie było tam żadnej innej oraz że Jezus nie wsiadł do łodzi razem ze swymi uczniami, lecz że Jego uczniowie odpłynęli sami. Tymczasem w pobliże tego miejsca, gdzie spożyto chleb po modlitwie dziękczynnej Pana, przypłynęły od Tyberiady inne łodzie.
A kiedy ludzie z tłumu zauważyli, że nie ma tam Jezusa, a także Jego uczniów, wsiedli do łodzi, przybyli do Kafarnaum i tam szukali Jezusa. Gdy Go zaś odnaleźli na przeciwległym brzegu, rzekli do Niego: „Rabbi, kiedy tu przybyłeś?”
W odpowiedzi rzekł im Jezus: „Zaprawdę, zaprawdę powiadam wam: Szukacie Mnie nie dlatego, żeście widzieli znaki, ale dlatego, żeście jedli chleb do sytości. Troszczcie się nie o ten pokarm, który ginie, ale o ten, który trwa na wieki, a który da wam Syn Człowieczy; Jego to bowiem pieczęcią swą naznaczył Bóg Ojciec”.
Oni zaś rzekli do Niego: „Cóż mamy czynić, abyśmy wykonywali dzieła Boże?”
Jezus odpowiadając, rzekł do nich: „Na tym polega dzieło zamierzone przez Boga, abyście uwierzyli w Tego, którego On posłał”.

Oto słowo Pańskie

Transmisja on-line

Kamera on-lineZobacz więcej →