SALEZJANIE - PARAFIA ŚW. JÓZEFA W PRZEMYŚLU

Aktualności

← PoprzednieNastępne →

safe_image.php.jpg

Zakończenie XX Międzynarodowego Festiwalu Salezjańskie Lato

Wielki Finał Salezjańskiego Lata za nami

Międzynarodowy Przemyski Festiwal Salezjańskie Lato Muzyczne przeszedł do historii. To wspaniałe wydarzenie muzyczne zakończył 20 sierpnia koncert finałowy w kościele pw. św. Józefa – xx. Salezjanów, który, na ile pozwoliły obowiązujące ograniczenia związane z pandemią, zgromadził bardzo liczną grupę melomanów. Wydarzenie kończące tegoroczny Festiwal zaszczycił swoją obecnością Arcybiskup Adam Szal Metropolita Przemyski, a także reprezentujący nasz samorząd Prezydenta Miasta Wojciech Bakun wraz z Zastępcą Bogusławem Świeżym, Przewodniczący Rady Miejskiej Maciej Kamiński wraz z radnymi.

W programie koncertu finałowego znalazły się Sonata Sancti Caroli a 17 Philippa Jacoba Rittlera oraz Missa Rectorium Cordium Romanusa Weichleina w wykonaniu Polskiej Orkiestry XVIII w., Cracow Baroque Consort, Starck Compagnay, a także Zbigniewa Pilcha (skrzypce). Dyrygentem i kierownikiem artystycznym był Tomasz Ślusarczyk.

Zanim jednak rozpoczął się finałowy koncert oratoryjny, Prezydent Wojciech Bakun złożył gratulacje na ręce Dyrektora Artystycznego Festiwalu dr Tomasz Ślusarczyka, dziękując mu za organizację po raz kolejny tego jednego z najważniejszych wydarzeń muzycznych w naszym mieście. Podziękowania skierował również do współorganizatorów Salezjańskiego Lata, czyli Przemyskiego Centrum Kultury i Nauki "Zamek" oraz Parafii Salezjanów w Przemyślu.

Wśród licznej grupy muzyków biorących udział w finale znaleźli się: Zbigniew Pilch, Radosław Kamieniarz – skrzypce, Piotr Chrupek, Mikołaj Zgułka – altówka, Bartosz Kokosza – wiolonczela, Michał Bylina – violone, Marta Niedzwiecka – klawesyn, Artur Szczerbinin – organy, Filip Pysz, Wojciech Kaszuba, Bernard Niezgoda – trąbka naturalna, Grzegorz Pytlik, Bogdan Piznal, Andrzej Tkaczyk – puzon, Bartosz Sałdan – kotły, Klaudia Czyszczoń, Lidia Sosnowska, Sofia Marushchak – sopran, Katarzyna Wiwer, Adrianna Bujak, Lilianna Pociecha – zespół chorałowy, Anna Wrzosek-Lasota, Joanna Wodo, Katarzyna Lambrecht – alt, Bartłomiej Chorąży, Piotr Windak, Marek Kaczmarczyk, Michał Plackowski – tenor, Eryk Lasota, Franciszek Szmyd – bas.

Zapraszamy na fotorelację z wydarzenia i niecierpliwie czekamy na kolejną edycję Międzynarodowego Przemyskiego Festiwalu Salezjańskie Lato Muzyczne!

tekst: Witold Wołczyk

zdjęcia: Maciej Wolański

https://rzeszow.tvp.pl/49516583/w-przemyslu-zakonczyl-sie-festiwal-salezjanskie-lato

https://www.facebook.com/pckinzamek/videos/326579095197519

23 Sierpień 2020
ks. Bogdan Nowak
Przeglądaj wszystkie

Transmisja on-line

Kamera on-lineZobacz więcej →

27 października 2020 r., Wtorek
Dzień Powszedni
Kolor szat: zielony
Rok A, II
XXX Tydzień zwykły

1. czytanie: Ef 5, 21-33 Miłość Chrystusa i Kościoła wzorem małżeństwa chrześcijańskiego

Psalm: Ps 128, 1-2. 3. 4-5 Błogosławiony, kto się boi Pana

Aklamacja: por. Mt 11, 25

Ewangelia: Łk 13, 18-21 Przypowieści o ziarnku gorczycy i o zaczynie

1. czytanie

Ef 5, 21-33 Miłość Chrystusa i Kościoła wzorem małżeństwa chrześcijańskiego

Bracia:
Bądźcie sobie wzajemnie poddam w bojaźni Chrystusowej. Żony niechaj będą poddane swym mężom jak Panu, bo mąż jest głową żony, jak i Chrystus Głową Kościoła: On Zbawca Ciała. Lecz jak Kościół poddany jest Chrystusowi, tak i żony mężom we wszystkim.
Mężowie miłujcie żony, bo i Chrystus umiłował Kościół i wydał za niego samego siebie, aby go uświęcić, oczyściwszy obmyciem wodą, któremu towarzyszy słowo, aby osobiście stawić przed sobą Kościół jako chwalebny, nie mający skazy czy zmarszczki, czy czegoś podobnego, lecz aby był święty i nieskalany.
Mężowie powinni miłować swoje żony tak jak własne ciało. Kto miłuje swoją żonę, siebie samego miłuje. Przecież nigdy nikt nie odnosił się z nienawiścią do własnego ciała, lecz każdy je żywi i pielęgnuje, jak i Chrystus Kościół, bo jesteśmy członkami Jego Ciała. „Dlatego opuści człowiek ojca i matkę, a połączy się z żoną, i będą dwoje jednym ciałem”.
Tajemnica to wielka, a ja mówię: w odniesieniu do Chrystusa i do Kościoła. W końcu więc niechaj także każdy z was tak miłuje swą żonę jak siebie samego. A żona niechaj się odnosi ze czcią do swojego męża.

Oto Słowo Boże

Psalm

Ps 128, 1-2. 3. 4-5

Błogosławiony, kto się boi Pana

Szczęśliwy człowiek, który się boi Pana
i chodzi Jego drogami.
Będziesz spożywał owoc pracy rąk swoich,
szczęście osiągniesz i dobrze ci będzie.

Błogosławiony, kto się boi Pana

Małżonka twoja jak płodny szczep winny
w zaciszu twojego domu.
Synowie twoi jak oliwne gałązki
dokoła twego stołu.

Błogosławiony, kto się boi Pana

Tak będzie błogosławiony człowiek,
który się boi Pana.
Niech cię z Syjonu Pan pobłogosławi
i obyś oglądał pomyślność Jeruzalem
przez wszystkie dni twego życia.

Błogosławiony, kto się boi Pana

Aklamacja

por. Mt 11, 25

Alleluja, alleluja, alleluja

Wysławiam Cię, Ojcze, Panie nieba i ziemi,
że tajemnice królestwa objawiłeś prostaczkom.

Alleluja, alleluja, alleluja

Ewangelia

Łk 13, 18-21 Przypowieści o ziarnku gorczycy i o zaczynie

Jezus mówił: „Do czego podobne jest królestwo Boże i z czym mam je porównać? Podobne jest do ziarnka gorczycy, które ktoś wziął i posadził w swoim ogrodzie. Wyrosło i stało się wielkim drzewem, tak że ptaki powietrzne gnieździły się na jego gałęziach”.
I mówił dalej: „Z czym mam porównać królestwo Boże? Podobne jest do zaczynu, który pewna kobieta wzięła i włożyła w trzy miary mąki, aż wszystko się zakwasiło”.

Oto słowo Pańskie

Transmisja on-line

Kamera on-lineZobacz więcej →